4 Eylül 2013 Çarşamba

#SezGez Çınaraltı-Çengelköy

Hiç yorum yok :
 

  Bu haftanın #SezGez 'inde yine yolları arşınlayıp geldiğim Anadolu yakasında Çengelköy-Tarihi Çınaraltı'ndayız.İlk ismi birinci koy anlamına gelen Protos Diskos, bu güzel koy Osmanlı döneminde  gemiler için çengeller ve çapaların olmasından dolayı Çengelköy adını alır. Manastırı, camiisi, tarihi binaları,yalıları, börekçisi, salatası her yerinden tarih fışkırıyor, harika manzarası ile de herkesi kendine hayran bırakıyor.

Meydanında bulunan asırlık çınar ağaçının gölgesi 60'larda liman kahvehanesine, 90'ların başından itibaren ise  İstanbul halkı için çay bahçesine ev sahipliği yapıyor. İsmini bu ulu çınardan alan Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi, 90'larda çocuk olanların severek izlediği Süper Baba dizisinin de baş mekanlarından biri. Hatırlayanlar bilir Nihat'ın kahvesiydi burası. Dizinin sonunda da Fiko (Şevket Altuğ) yıllardır aradığı aşkı bulmuş ve Elif (Bennu Yıldırımlar) ile bu kahvede mutlu sona kavuşmuştur.

 2-3 sene önce bir arkadaş grubu ile Çengelköy gezisi sırada gitme fırsatı bulduğum Çınaraltı,  haftasonları severek geldiğim  mekanlardan biri. Yiyecek ve içecek menüsü zengin ve uygun olsa da burada hiç yemek yemedim. Sebebine gelince, dışarıdan yiyecek getirilebiliyor ve girişinde Çengelköy Börekçisi'nin olmasıdır. Pudra şekerli  Kürt(sade) Böreği yanında bir parça Sızma Zeytinyağlı Cevizli Peynirli'si aklımı başımdan almaya yetmektedir.


 Çalışanları güleryüzlü, yardımsever, yoğunluktan dolayı zaman zaman garson bulmakta zorlansak ta şu manzarada çay içerek, iyot sarhoşu olmak için herşeye değer :) Hemen hemen her  gittiğimde,çok kalabalık olmasına rağmen, en ön masadan yer buluyorum. Aman nazar değmesin :) Tahtaya vurun lütfen:)

İstanbul'a gezmeye gelen arkadaşlarımı muhakkak getirdiğim, sabah kahvaltıları ile de meşhur olan mekan, gün batımı için de doğru tercih. Her geldiğimde güneşin batışını seyredip, bol oksijen, bol iyot, bol manzara, bol keyif ve bol sohbet ile ayrılıyorum.

Tarihi  Çınaraltı Çay Bahçesi,  benim hiç bol bonuslu bir mekan :) Sizde deneyin,eminim memnun kalacaksınız:)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

yorumlarınız